Lider w produkcji zaawansowanych obrabiarek wielozadaniowych, hybrydowych wielozadaniowych, pięcioosiowych, frezarek, tokarek, układów sterowania, wycinarek laserowych oraz rozwiązań z zakresu automatyzacji.
W roku, w którym przypada setna rocznica powstania firmy, Yamazaki Mazak weźmie udział w targach EMO 2019, prezentując największą w swojej historii liczbę maszyn i rozwiązań automatyzacyjnych — na największym jak dotąd stoisku.
Manufacturing technology leader Yamazaki Mazak Corporation has announced that President Tomohisa Yamazaki will become the company’s Chairman, while Vice President Takashi Yamazaki has been named the new President.
Mark Hall z europejskiego działu Product Group firmy Yamazaki Mazak odpowiada na najczęściej zadawane przez klientów pytania dotyczące obróbki 5-osiowej.
Czym jest tokarka?
Tokarka jest obrabiarką, która obraca, lub toczy, metalowy detal wokół osi obrotu, podczas gdy specjalne narzędzia skrawają metal, nadając mu ostateczną formę symetrycznej części lub komponentu.
Nowoczesne tokarki to zazwyczaj urządzenia numeryczne sterowane komputerowo (tzw. maszyny CNC), co oznacza, że działają tak, jak zaprogramuje je operator.
Toczenie to proces, który można przeprowadzić na powierzchni zewnętrznej detalu lub w jego wnętrzu, na przykład podczas wytaczania.
Rynek wycinarek laserowych do arkuszy blachy w ciągu ostatnich lat znacząco się zmienił. Producenci wycinarek laserowych do arkuszy blachy wprowadzili nowe rodzaje maszyn, które rewolucjonizują proces cięcia laserowego i otwierają przed użytkownikami nowe możliwości.
Obróbka laserowa – technologia otwierająca nowe możliwości
Firma Yamazaki Mazak rozpoczęła produkcję obrabiarek laserowych w latach 80. ub.w. Obecnie jej szeroka i zróżnicowana oferta rozwiązań stanowi punkt odniesienia dla całej branży. Od 1984 r., gdy na rynku pojawiły się pierwsze wycinarki laserowe Yamazaki Mazak, maszyny te są wciąż doskonalone i wzbogacane o: specjalistyczne systemy automatyzacji, rozwiązania 3D, zaawansowane technologie CNC, innowacyjne źródła laserowe oraz oprogramowanie. Konstruktorzy nie zapominają przy tym o ergonomii, bezpieczeństwie, efektywności energetycznej, a także o znakomitym wzornictwie. Wycinarki Mazak to w pełni funkcjonalne systemy laserowe: precyzyjne, wytrzymałe i niezawodne, a jednocześnie gotowe do wielu różnych zastosowań. Nie narzucają żadnych ograniczeń co do materiału i geometrii obróbki.
Internet rzeczy – IoT (Internet of Things) – łączy wszelkie przedmioty z internetem. Od kilku lat na całym świecie podejmowane są wysiłki na rzecz jak najlepszego praktycznego wykorzystania idei IoT. Szybko też przybywa rzeczy, które można podłączyć do internetu, a zgodnie z branżowymi analizami (np. raportem firmy IDC) szacowana wartość rynku produktów i usług związanych z IoT w 2021 r. wyniesie ok. 1,4 biliona dolarów. Koncepcja IoT oraz cyfryzacja upowszechniają się również w sektorze produkcyjnym, przedsiębiorstwa muszą bowiem stawiać czoła coraz silniejszej konkurencji.
Cyfryzacja sektora produkcyjnego postępuje nie tylko w wyniku starań poszczególnych firm, lecz także w ramach projektów krajowych, realizowanych przez rządy centralne różnych państw. Niemcy promują ideę Przemysłu 4.0, której istotą jest skorelowanie fizycznej produkcji z danymi cyfrowymi w celu stworzenia elastycznego i wydajnego systemu wytwórczego. Ta koncepcja jest rozwijana na drodze współdziałania między przemysłem, środowiskiem naukowym i administracją publiczną. W Chinach rząd centralny zainicjował kampanię Made in China 2025, nazywaną niekiedy chińską wersją Przemysłu 4.0, a cyfryzacja sektora produkcyjnego jest tam jednym z priorytetów państwowej polityki przemysłowej. Z kolei rząd Japonii opublikował nową koncepcję Connected Industries, która zakłada przyspieszenie praktycznego wdrażania technik IoT oraz cyfryzacji w sektorze produkcyjnym i innych branżach.