Mazak na targach EMO 2017 zaprezentuje kompletne rozwiązanie wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 będzie wiodącym motywem ekspozycji firmy Yamazaki Mazak na targach EMO 2017. W trakcie tego wydarzenia odbędzie się prezentacja koncepcji iSmart Factory wraz z 25 nowymi maszynami — i aż w 15 przypadkach będą to światowe premiery.
Koncepcja iSmart Factory bazuje na infrastrukturze Przemysłu 4.0 firmy Mazak, dzięki której użytkownicy maszyn mogą wykonać milowy krok, przechodząc od zautomatyzowanych komórek produkcyjnych do całkowicie zintegrowanego zakładu działającego zgodnie z ideą Przemysłu 4.0.

Trzema filarami koncepcji iSmart Factory firmy Mazak są: technologia SMOOTH, nowa platforma SmartBox, która zapewnia szybszą analizę danych i wyższy poziom bezpieczeństwa, oraz standardowy protokół komunikacyjny MT Connect. Wszystkie te elementy współdziałają, by w czasie rzeczywistym przekazywać dane produkcyjne między instalacjami przemysłowymi a systemami w biurach, co z kolei umożliwia skrócenie cykli produkcyjnych, obniżenie poziomu zapasów w procesie produkcyjnym i obniżenie pośrednich kosztów robocizny.

Technologia SMOOTH, obejmująca najszybszy na świecie system CNC oraz oprogramowanie Smooth Process Support do zarządzania zakładem przemysłowym, jest kluczowym elementem infrastruktury Przemysłu 4.0 firmy Mazak, ponieważ umożliwia nawet 30-procentowe ograniczenie obróbki, integrację całych warsztatów oraz monitorowanie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym.

Oprócz modułów SMOOTH Process Support, takich jak SMOOTH Scheduler i SMOOTH PMC, system CNC wyposażony został także w szereg nowych programów, które zostaną po raz pierwszy zaprezentowane na targach EMO 2017. Pierwszy interfejs API (Application Programming Interface — interfejs programowania aplikacji) firmy Mazak umożliwia integrację oprogramowania innych firm, np. sterującego automatyką, z kompletnym pakietem SMOOTH CNC. Kolejną nowością jest oprogramowanie Smooth Spindle Analytics służące do bieżącego raportowania i analizowania drgań wrzeciona.

Nowa platforma Mazak SmartBox umożliwia efektywne i bezpieczne przetwarzanie danych. W oparciu o model „mgły obliczeniowej” firmy Cisco platforma SmartBox przybliża przetwarzanie w chmurze do miejsca, w którym faktycznie generowane są dane. W ten sposób wrażliwe dane mogą być analizowane i praktycznie wykorzystywane z optymalną szybkością, a tylko część z nich przesyłana jest do chmury z myślą o analizach historycznych i długookresowej archiwizacji. Zaawansowana ochrona cybernetyczna realizowana jest w oparciu o nowoczesną platformę sieciową Cisco i zarządzany przełącznik warstwy 3 przystosowany do środowiska przemysłowego. SmartBox może współpracować z każdą maszyną wyposażoną w adapter MT Connect — niezależnie od jej producenta, wieku i typu sterowania CNC. Maszyny starszego typu można podłączać do platformy SmartBox za pośrednictwem nowego modułu Mazak SensorBox.

Ostatnim z filarów koncepcji iSmart Factory firmy Mazak jest standardowy protokół komunikacyjny MT Connect, który umożliwia wymianę informacji między wieloma różnymi maszynami w zakładzie lub warsztacie, a także wyodrębnianie informacji w ujednoliconym formacie.

Wszystkie 25 maszyn firmy Mazak na ekspozycji zostanie skonfigurowane w sześciu strefach obróbki i połączone za pośrednictwem infrastruktury Przemysłu 4.0, tak by możliwa była obserwacja danych produkcyjnych aktualizowanych w czasie rzeczywistym.

Honorowe miejsce w strefie maszyn wielozadaniowych zajmie najnowszy model z flagowej gamy Mazak INTEGREX. Będąc maszyną modularną, INTEGREX i-500 zwiększa potencjał udanej serii „i”, tak by każdy klient mógł dopasować specyfikację obrabiarki do konkretnego zastosowania. Obok maszyny INTEGREX i-500 zadebiutuje też model INTEGREX i-800V/8, który łączy w sobie pełne możliwości frezowania 5-osiowego, zaawansowane funkcje toczenia oraz mechanizm zmiany palet. Doskonale nadaje się do szybkiej obróbki dużych, bardzo skomplikowanych detali, takich jak elementy silników odrzutowych, na platformie pionowej. Obie maszyny będą miały swój światowy debiut na targach EMO 2017, gdzie sterowane będą przez system Mazak SmoothX CNC. Goście ekspozycji osobiście przekonają się, jak wysoki poziom wydajności można osiągnąć dzięki integracji maszyn w ramach koncepcji iSmart Factory.

Strefa obróbki 5-osiowej poświęcona będzie prezentacji trzech wyjątkowych nowości. Premierowy model HCR-5000S to kompaktowe, wysoce wydajne poziome centrum obróbkowe, które idealnie odpowiada potrzebom sektora lotniczego, a w szczególności producentów niewielkich elementów konstrukcyjnych. Maszyna wyposażona jest we wrzeciono główne o wysokiej wydajności, które może się wyjątkowo szybko rozpędzać przy zachowaniu doskonałej kontroli zrywu, by zapewnić najwyższą dokładność obróbki detali.

W strefie obróbki 5-osiowej znajdzie się także miejsce dla kompaktowego rozwiązania automatyzacyjnego VARIAXIS i-300 AWC. Jest ono rozwinięciem niezwykle udanej gamy VARIAXIS firmy Mazak, a dodatkowo wykorzystano w nim technologie pochodzące z rozwiązań PALLETECH. Maszyna ma konstrukcję portalową, która zapewnia wysoką dokładność, a także magazyn narzędzi z możliwością powiększenia pojemności do 505 narzędzi. Czyni to z niej doskonałe rozwiązanie do produkcji małoseryjnej wysoce zróżnicowanych wyrobów, a także do obróbki bezobsługowej. W strefie obróbki 5-osiowej zaprezentowana zostanie również zupełnie nowa specjalistyczna obrabiarka do form i matryc, UD-400/5X, osiągająca prędkość obrotową 42 000 obr./min, przyspieszenie 1,0 G i wysoki zryw.

W strefie obróbki poziomej na szczególną uwagę zasługuje maszyna HCN-5000 wyposażona w system automatyzacji MPP500. 16-stanowiskowy system MPP (Multi Pallet Pool) służy do automatyzacji działania pojedynczych maszyn. Działa pod kontrolą aplikacji SMOOTH MPP, która oferuje zaawansowane funkcje planowania oraz analizę wyników produkcji i wykorzystania systemu, a przy tym jest dostępna zdalnie z komputerów i smartfonów. Zwarta konstrukcja systemu zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny system PALLETECH i doskonale sprawdza się przy długotrwałej pracy bez nadzoru operatora.

Do najciekawszych rozwiązań prezentowanych w strefie toczenia należeć będzie centrum tokarskie QUICK TURN 250M firmy Mazak. Zrobotyzowany układ, który jest ściśle zintegrowany z systemem sterowania Mazak SmoothG CNC, pozwala na pełne sterowanie komórką produkcyjną z systemu CNC oraz udostępnianie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym, w szerszym kontekście całego zakładu. Komórka zrobotyzowana jest łatwa do programowania i umożliwia zbudowanie elastycznego, wysoce wydajnego rozwiązania zautomatyzowanego, które doskonale sprawdzi się przy produkcji mało- i średnioseryjnej w szerokim spektrum zastosowań.

W strefie obróbki pionowej wyeksponowane będzie produkowane w Wielkiej Brytanii centrum obróbkowe VCN-530C — wyposażone w nowo zaprojektowane wysokoobrotowe wrzeciono (18 000 obr./min), układ chłodzenia śruby tocznej w osiach X, Y i Z oraz pojemny magazyn na 40 narzędzi. Maszyna ta opracowana została specjalnie z myślą o zakładach zajmujących się podwykonawstwem.

W strefie obróbki pionowej znajdzie się także centrum VTC-760C. Jest ono sterowane przez system Siemens Sinumerik 828D, a dzięki zastosowaniu protokołu MT Connect i platformy SmartBox możliwe jest analizowanie działania i danych z maszyny w ramach środowiska Mazak iSmart Factory.

Koniecznie należy też wspomnieć o pierwszej europejskiej prezentacji najnowszej obrabiarki addytywnej firmy Mazak, modelu VARIAXIS j-600AM. Ta nowość w coraz większej rodzinie obrabiarek addytywnych firmy Mazak wyposażona jest w innowacyjny system osadzania metalu działający w technologii Wire Arc, który pozwala na uzyskanie niespotykanej dotąd szybkości obróbki tego typu. Umożliwia szybkie i łatwe dodawanie fragmentów detalu, a następnie wielostronną 5-osiową obróbkę subtrakcyjną w celu uzyskania precyzyjnie wykonanego elementu w ramach jednej konfiguracji maszyny. VARIAXIS j-600AM ma także wrzeciono o prędkości obrotowej 12 000 obr./min połączone ze stołem obrotowym osi B i C. Doskonale sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach, m.in. w produkcji i naprawie detali dla przemysłu lotniczego oraz branży naftowo-gazowej. 

Richard Smith, dyrektor zarządzający grupą europejską Yamazaki Mazak, powiedział: „Na targach EMO 2017 Mazak zaprezentuje się jako niekwestionowany lider w rozwoju wszechstronnej i niezawodnej infrastruktury dla Przemysłu 4.0. Goście ekspozycji będą mogli osobiście zapoznać się z wizją zintegrowanego zakładu produkcyjnego — naszą koncepcją iSmart Factory, której fundament stanowi technologia SMOOTH wraz z platformą SmartBox i protokołem MT Connect”.

Zauważył także, że: „Światowa premiera 15 supernowoczesnych maszyn udowodni, że zintegrowany, inteligentny zakład przemysłowy nie jest futurystyczną mrzonką, lecz znajduje się w zasięgu ręki już dziś. Przemysł 4.0 to przyszłość nowoczesnego sektora produkcyjnego, a firma Mazak stara się stworzyć klientom warunki do wykorzystania szans, jakie stwarza ta idea, oraz uwolnienia całego potencjału produkcyjnego. Niezwykle cieszymy się, że na targach EMO 2017 będziemy mogli zaprezentować naszą wizję klientom z całej Europy”.