Historia Firmy w Europie
1975
Marketing na skalę europejską. W 1975 firma Yamazaki Mazak Europe NV założyła swoją siedzibę w Brukseli, debiutując na trudnym i wymagającym rynku europejskim.
1981
Rozwój spółek handlowych. W 1981 nowe spółki handlowe powstają w Goeppingen w Niemczech i w Worcester w Wielkiej Brytanii. Powstaje projekt stworzenia sieci zakładów produkcyjnych Mazak w Europie.
1984
Historyczne spotkanie i historyczna decyzja. W 1984 brytyjska premier Margaret Thatcher spotkała się z panem Yasuhiro Nakasone, ówczesnym premierem Japonii. W tamtym czasie rząd brytyjski popierał inwestycje w innowacyjne systemy przemysłowe (FMS – elastyczny system produkcji). Rezultatem spotkania było zaproszenie Yamazaki Mazak Corporation przez Margaret Thatcher do Wielkiej Brytanii w celu wykorzystania potencjału firmy na brytyjskim rynku.
1987
Najnowocześniejszy zakład produkujący obrabiarki w Europie. Otwarty zostaje nowy zakład o powierzchni 16,000 m2, zatrudniający 62 pracowników, produkujący początkowo 30 urządzeń miesięcznie, wytwarzający tokarki z serii Quick Turn i pionowe centra obróbcze z serii VQC.
"Together Success"
W 1987 roku hasło “Together Success” stało się znakiem rozpoznawczym fabryki: wytwórca, dystrybutor, klient, dyrektor, pracownicy pracują wspólnie, wspólnie cieszą się z wykonywanej pracy i wspólnie dążą do tego, aby ich praca odniosła sukces. Slogan nadal jest częścią firmy Mazak i symbolizuje więzi, dzięki którym pomagamy budować wspólną przyszłość.
Nagrody za światowej klasy wyniki produkcyjne
W 1988 wiodące brytyjskie pismo branżowe “Management Today” określił firmę Mazak jako jedną z najlepszych brytyjskich fabryk, wyróżniając ją jako jedną z “Britain’s Best Factories”.
W 1991 szwedzka Królewska Akademia Nauk zaszczyciła firmę tytułem jednej z najlepszych firm na świecie.
W 1992, zaledwie 5 lat po otwarciu, firma Mazak otrzymała brytyjską nagrodę za sukcesy w eksporcie – “The Qeen’s award for Export Achievement”.
1989–1995
Ekspansja ośrodków technologicznych w Europie. Od 1989 roku nowe spółki zbytu powstały we Włoszech i we Francji, a nowe Centra Technologiczne powstały w 1990 i 1992. Dalszy rozwój przyniósł powstanie nowej spółki zbytu w Danii w 1994. W 1995 Ratingen w północnych Niemczech zostało siedzibą nowego Centrum Technologicznego.
1996
Krok w XXI wiek. W 1996 logo Mazak Europe stał się żuraw mandżurski, japońska odmiana żurawia, symbolizujący długie i pomyślne życie. Fabryka rozrosła się o 9000 m2, zwiększając produkcję o 50% dzięki dodatkowym inwestycjom wartym 10 milionów funtów brytyjskich.
2001
W 2001 roku europejskie obiekty firmy Mazak zostały dodatkowo wzbogacone dzięki wartym 10 milionów funtów inwestycjom. Dodatkowo stworzono zakład sterowany komputerowo, tzw. Cyber Factory.
2002
Nexus – zwycięska koncepcja. Zestaw maszyn Nexus został wypuszczony na rynek w roku 2002. Dzięki zasadzie produkcji na skalę globalną powstały naprawdę wyjątkowe maszyny, które cechuje innowacyjność, wysoka produktywność i konkurencyjna cena. Do tej pory w Worcester wyprodukowano ponad 4000 tokarek i centrów obróbczych Nexus, a poszczególne modele, rozwiązania i opcje są ciągle rozwijane.
2007
Dalszy rozwój w celu wparcia produkcji europejskiej. W latach 2006-2007 poczyniono dodatkową inwestycję o wartości 15 milionów euro aby powiększyć powierzchnię zakładu do 29 tysięcy metrów kwadratowych.
2009 – Nowe Europejskie Centrum Technologiczne, Pokaz Technologii Wytwórczych
Europejskie Centrum Technologiczne służy naszym klientom w Wielkiej Brytanii i całej Europie pomocą w podnoszeniu produktywności i osiąganiu większych zysków. Centrum, ze swoją oszkloną częścią frontową, ma powierzchnię 2500 m2. Cały projekt jest przyjazny środowisku.Ma powierzchnię 2500 m2 i wspaniale oszkloną część frontową, ponadto posiada ogromny salon wystawowy, pokoje gościnne, sale konferencyjne i showroom.
Listopad 2011 – nowe Centrum Technologiczne w Lipsku
Nowy obiekt zajmuje przestrzeń 1750 m2 i jest wyposażony w najnowocześniejsze zaplecze treningowe, jak również w dużą powierzchnię wystawową, zdolną pomieścić do ośmiu nowych maszyn. Na miejscu są wykwalifikowani specjaliści sprzedaży, aplikacji i usług, aby zapewnić klientom we wschodnich Niemczech profesjonalne wsparcie.
Marzec 2012 – Nowe Centrum Technologiczne w Dusseldorfie
Dokładny opis Centrum Technologicznego w Dusseldorfie obejmuje ogólną powierzchnię 5000 metrów i powierzchnię zabudowy 2600 metrów. Jest to czwarty ośrodek technologiczny firmy Mazak w Niemczech. Usytuowanie ośrodka bezpośrednio w pobliżu ważnych sieci transportowych odzwierciedla zaangażowanie, z jakim firma Mazak stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, dostarczając usług i wsparcia najwyższej jakości.
Marzec 2012 – firma Mazak otwiera Centrum Technologiczne w Katowicach, w Polsce
Centrum Technologiczne w Katowicach obejmuje ogólną powierznię 5600 m2, a sam budynek składa się z dwukondygnacyjnej części biurowej o powierzchni ok. 400m2 oraz części wystawienniczej, ok.500m2 Nowe Centrum Technologiczne jest wyposażone w biura dla 21 pracowników, showroom, salę wykładową mieszczącą 80 osób oraz sale szkoleniowe mieszczące do 16 osób.
Kwiecień 2012 –nowe Centrum Technologiczne w Pradze
TCałkowita powierzchnia zabudowy praskiego obiektu wynosi 1350 m2. Całkowita powierzchnia zabudowy obejmuje 585 m2 powierzchni wystawowej, na której prezentowane są maszyny firmy Mazak.
Czerwiec 2012 – Mazak na wystawie “Make it in Great Britain” w brytyjskim Muzeum Nauki
Yamazaki Mazak Corporation reprezentowała brytyjskich wytwórców na wystawie “Make it in Great Britain”, która miała miejsce podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Londynie. Firma Mazak była jedynym przedstawicielem producentów obrabiarek i zaprezentowała tokarkę QUICK TURN, która miała zademonstrować rolę obrabiarek w nowoczesnym przemyśle wytwórczym.
Czerwiec 2013 – książę Karol odwiedza siedzibę Yamazaki Mazak Corporation
W dniu 6.06.2013 książę Walii Karol odwiedził po raz pierwszy europejską siedzibę główną Yamazaki Mazak Corporation w Worcester. Celem wizyty było zapoznanie się z polityką firmy dotyczącą działań przemysłowych jak i zaangażowania w rozwój młodych inżynierskich talentów.