Sektor energetyczny rzuca wyzwanie

W globalnym sektorze energetycznym wymagane jest dochowywanie najwyższych standardów wydajności, jakości i czasu realizacji zamówień. W tym artykule analizujemy charakterystyczne dla tej branży wyzwania związane z obróbką materiałów, a także prezentujemy niektóre rozwiązania.

W ostatnich latach sektor energetyczny cierpi na swego rodzaju „rozdwojenie jaźni”. Z jednej strony produkcja energii idzie pełną parą — w odpowiedzi na olbrzymi popyt ze strony odbiorców indywidualnych i przemysłowych. Z drugiej strony branża ropy naftowej i gazu ucierpiała w wyniku spadku cen surowca.

Choć jednak sytuacja ekonomiczna tych branż jest dziś istotnie różna, ich łańcuchy dostaw — w których działają producenci różnych części i podzespołów używanych przez przemysł wydobywczy, paliwowy i producentów energii — reagowały podobnie na formułowane wobec nich oczekiwania. Nie ustawały inwestycje w nowe technologie podejmowane w celu optymalizacji wydajności, marż, czasów dostaw i jakości wyrobów.

ROZWIĄZANIA DO OBRÓBKI DUŻYCH CZĘŚCI

Duże części

Wspólnym mianownikiem sektora energetycznego — przynajmniej w aspekcie obróbki maszynowej — jest wielkość i masa wytwarzanych elementów. W branży ropy i gazu mamy do czynienia z rurami wiertniczymi, orurowaniem, osprzętem głowic odwiertów i zaworami głębinowymi, natomiast w branży produkcji energii dominują wały i tarcze wirników, obudowy, wirniki i wały generatorów.

Priorytetowym kryterium przy wyborze maszyn przez producentów z tego sektora jest ich wielozadaniowość, która umożliwia ograniczenie liczby operatorów, ustawień i przemieszczeń dużych elementów w zakładzie, co z kolei przekłada się na wyższą jakość gotowego wyrobu.

Maszyny wielozadaniowe z serii INTEGREX e-H idealnie nadają się do obróbki ciężkich wałów (i podobnych detali) o dużej średnicy, ponieważ mogą wykonać wszystkie operacje — w tym toczenie, frezowanie, wytaczanie i wiercenie — w jednym ustawieniu, bez konieczności przenoszenia części do innej maszyny.

Nawet najmniejsza z maszyn e-H, model e-420H, charakteryzuje się dużym zasięgiem obróbki z maksymalnym wychyłem 670 mm, który pozwala na wycinanie dużych elementów. Ten duży zasięg w połączeniu z wielozadaniowością można optymalnie wykorzystać za sprawą głównego wrzeciona o prędkości obrotowej 4000 obr./min oraz wrzeciona frezarskiego o prędkości obrotowej 12 000 obr./min. Wrzeciona te są w stanie usuwać duże ilości metalu przy zachowaniu wyjątkowej wydajności.

Na szczycie gamy e-H znajduje się maszyna INTEGREX e-800H o dużym przesuwie w osi Y wynoszącym 800 mm — idealna do produkcji największych części. Maszyna ta oferuje moc, moment obrotowy i dokładność potrzebne do niezwykle efektywnego usuwania metalu podczas obróbki detali o masie sięgającej 15 ton. Maszyna ta jest również wyposażona w długie wytaczadło (LBB — Long Boring Bar), które umożliwia wytaczanie głębokich otworów, oraz układ sztywnego uchwytu narzędzi z czterema zaciskami, który zapewnia większą przepustowość i sztywność skomplikowanej obróbki wewnętrznej, niezbędnej w wielu zastosowaniach.

TOCZENIE CZĘŚCI O DUŻEJ ŚREDNICY

Toczenie części o dużej średnicy

Toczenie części o dużej średnicy przed wykonaniem kolejnych operacji, takich jak obróbka, wytaczanie i frezowanie, jest niezbędną funkcją maszyn używanych w produkcji dla sektora energetycznego. Maszyny wielozadaniowe INTEGREX z serii e-V oferują jednocześnie możliwość pełnej obróbki 5-osiowej, ciężkiego toczenia i zmiany palet, co pozwala na zastosowanie ich w produkcji dużych, skomplikowanych części, takich jak zawory głębinowe. Możliwość wykonywania wielu operacji w jednym ustawieniu przyczynia się do eliminacji niedokładności powstających przy przemieszczaniu ciężkich części między stanowiskami obróbki i magazynem produkcji w toku.

Duża moc napędu mechanizmu toczenia i zdolność do pracy z dużymi częściami są cechami o kluczowym znaczeniu z punktu widzenia producenta wyrobów dla sektora energetycznego. SLANT TURN jest pod tym względem rozwiązaniem idealnym. Pod nazwą tą kryje się centrum tokarskie o dużej mocy i dużym momencie obrotowym, przystosowane do prac ciężkich z wrzecionem Big Bore. Maszyna przeznaczona jest do toczenia dużych części, takich jak rury odwiertowe i orurowanie dla instalacji wydobywczych, zawory regulacyjne do rurociągów i wirniki turbin. Co szczególnie ważne, oferuje maksymalny wychył równy 1040 mm i maksymalną średnicę obróbki wynoszącą 910 mm, co pozwala bezproblemowo operować na dużych częściach.

CZĘŚCI DLA BRANŻY ROPY I GAZ

Części dla branży ropy i gazu

Dla branży ropy naftowej i gazu charakterystyczne są trudne w toczeniu części o bardzo dużych wymiarach, takie jak zawory. Mazak ORBITEC 20 to centrum obróbkowe do dużych części, które umożliwia uzyskanie powierzchni toczonych na częściach trudnych lub niemożliwych do obracania ze względu na ich wymiary.

ORBITEC istotnie skraca czas ustawiania stanowiska i poprawia przepustowość produkcji dużych, ciężkich i nietypowych detali, które spotyka się w produkcji dla sektora energetycznego. Zastosowana w maszynie opatentowana technologia pozwala na realizację różnych operacji — w tym obróbkę powierzchni kołnierzy, wytaczanie otworów stożkowych, gwintowanie, frezowanie czołowe i frezowanie palcowe — w jednym ustawieniu części.

Jako ekonomiczne, innowacyjne centrum wytwarzania korpusów zaworów ORBITEC 20 jest w stanie w jednym ustawieniu zrealizować 75% operacji niezbędnych w produkcji zaworów, przy zachowaniu małych tolerancji, jakie wymagane są w sektorze energetycznym.

 

WYCINANIE MNIEJSZYCH ELEMENTÓW

Mniejsze elementy

Jednak nie wszystkie wyroby dla sektora energetycznego wymagają bardzo dużego zasięgu obróbki. Dlatego wielu producentów obsługujących tę branżę obok dużych maszyn wielozadaniowych, np. z serii e-V oraz e-H, używa mniejszych maszyn, które zapewniają doskonałą wydajność produkcji, na przykład zaworów głębinowych.

Częstym wyborem są maszyny INTEGREX z serii i wyposażone we wrzeciono główne i frezarskie o wysokiej wydajności. Na przykład w modelu INTEGREX i-400 wrzeciono główne osiąga prędkość 3300 obr./min, a wrzeciono frezarskie — 12 000 obr./min. Maszyny INTEGREX są teraz dostępne ze zintegrowanym systemem obsługi długiego wytaczadła i nowym łożem o długości 2,5 metra, co pozwala na wykorzystanie ich w jeszcze szerszej gamie zastosowań.

Różnorodność produktów wytwarzanych dla sektora energetycznego może przyprawić o zawrót głowy, jednak w każdym przypadku od maszyn oczekuje się elastyczności, dokładności i wydajności. Dlatego rekomendujemy nawiązanie współpracy z dostawcą maszyn do obróbki i systemów automatyzacji, który jest w stanie zaoferować odpowiedni asortyment i wsparcie w różnych zastosowaniach.