Obróbka w sektorze budowlanym

Obróbka części dla sektora budowlanego, czy to do maszyn, czy też materiałów budowlanych, wymaga bardzo wiele od wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Dlatego tak ważny jest wybór właściwej maszyny do każdego zastosowania.

Wydajność i moc są najważniejszymi kryteriami w wyborze rozwiązań obróbkowych dla sektora budowlanego — zarówno przy produkcji maszyn budowlanych, takich jak koparki i koparko-ładowarki, jak i przy wytwarzaniu profili i rur stosowanych w konstrukcji budynków.

Obróbka ciężka

Obróbka ciężka

Ponieważ producenci z branży budowlanej poszukują maszyn, które zapewnią zarówno wysoką moc, jak i dokładność, rośnie zainteresowanie maszynami z wrzecionem o stożku nr 50 i napędem o wysokim momencie obrotowym. Mazak VTC-800/30HD (HD to skrót od „heavy duty”, czyli maszyna do ciężkiej obróbki) to wariant udanych maszyn z serii VTC-800 przystosowany do pracy ze stożkiem nr 50. Wersja HD jest idealną platformą do cięcia materiałów trudnoobrabialnych — łączy zalety stabilnej konstrukcji maszyny z wysoką sztywnością integralnego wrzeciona. W rezultacie oferuje czołowe w swojej klasie możliwości obróbkowe.

Aby uzyskać wyjątkowo wysoką efektywność usuwania metalu i zapobiegać potencjalnym wibracjom, w modelu VTC- 800/30HD zastosowano nową konstrukcję kolumny, wózka i podstawy. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie całej mocy maszyny bez wibracji lub utraty dokładności. Konstrukcja mechaniczna o znakomitych parametrach charakteryzuje się czołową w swojej klasie sztywnością statyczną i dynamiczną. W rezultacie maszyna HD jest w stanie osiągać wyższy moment obrotowy na wrzecionie i moc napędu, jakiej wymaga efektywna obróbka z użyciem stożka nr 50.

Zaprojektowane i produkowane przez firmę Mazak wrzeciono o prędkości obrotowej 10 000 obr./min ma napęd o mocy 22 kW (w trybie ciągłym) i maksymalnym momencie obrotowym 302 Nm (krótkotrwale). W procesie produkcyjnym maszyna ta charakteryzuje się jednocześnie zwinnością i dużą mocą, osiągając dużą prędkość posuwu (50 m/min) w osiach X, Y i Z, przyspieszenie 0,5 G i czas zmiany narzędzia od wióra do wióra wynoszący 5,7 sekundy. Standardowo maszyna jest wyposażona w 36 narzędzi.

ROZWIĄZANIA DO OBRÓBKI DUŻYCH CZĘŚCI

Duże części

W sektorze budowlanym wzrasta znaczenie automatyzacji jako czynnika zwiększającego wydajność produkcji. Na przykład QUICK TURN NEXUS 450-II jest w stanie obrabiać duże części o długości sięgającej dwóch metrów, eliminując tym samym konieczność ręcznego ładowania i wyjmowania detali. Już proste, ale innowacyjne zrobotyzowane rozwiązanie do ładowania i transportu materiału może przynieść znaczący wzrost efektywności i umożliwić produkcję bezobsługową.

Duże części, w tym elementy układów napędowych i elementy konstrukcyjne, takie jak sworznie do łyżek, wymagają stosowania maszyn zdolnych obrabiać detale o odpowiednio dużych rozmiarach. Poziome centrum obróbkowe Mazak HCN-6800 obsługuje detale o maksymalnej średnicy 1050 mm i maksymalnej wysokości 1300 mm. Wrzeciono ze stożkiem nr 50, o prędkości obrotowej 10 000 obr./min i napędem o dużej mocy, w połączeniu ze sztywną konstrukcją maszyny doskonale sprawdza się zarówno w obróbce ciężkiej, jak i obróbce wykańczającej o dużej dokładności.

 

OBSŁUGA NARZĘDZI I MOCOWANIE DETALI

Obsługa narzędzi i mocowanie detali

Dla użytkowników maszyn w sektorze budowlanym bardzo ważne są także rozmiary obsługiwanych narzędzi i możliwości w zakresie mocowania detali. HCN-5000/50 spełnia ich oczekiwania w obu tych dziedzinach, umożliwiając szybką obróbkę wielu detali, które można zamontować na dużych uchwytach do obróbki wielopowierzchniowej. Maszyna jest wyposażona we wrzeciono ze stożkiem nr 50, o prędkości obrotowej 10 000 obr./min z napędem o dużej mocy, odpowiednie do obróbki szerokiej gamy detali i materiałów.


Ważną cechą maszyn w sektorze budowlanym jest również zdolność do toczenia dużych detali. Mazak MEGATURN to pionowe centra tokarskie CNC stworzone do obróbki ciężkiej dużych detali. Na przykład model MEGATURN 1600 oferuje maksymalną średnicę obróbki wynoszącą 1650 mm i maksymalną wysokość wynoszącą 900 mm, wyposażony jest w silnik główny o wysokim momencie obrotowym i sztywną głowicę rewolwerową na 12 narzędzi. Aby uzyskać maksymalną elastyczność, centrum MEGATURN można też wyposażyć w automatyczny zmieniacz narzędzi umożliwiający zautomatyzowaną wymianę dużych narzędzi na głowicy rewolwerowej. Takie rozwiązanie skraca czas ustawiania i przynosi wymierne korzyści w wielu zastosowaniach.

 

CIĘCIE PROFILI I RUR

Profile i rury

Profile i rury należą do typowych elementów konstrukcji budynków, a ostatnimi laty w ich produkcji coraz częściej stosowane są maszyny Mazak 3D FABRI GEAR. Fabri Gear to rozwiązanie zaprojektowane specjalnie do precyzyjnego trójwymiarowego wycinania laserowego skomplikowanych konfiguracji długich rur i elementów konstrukcyjnych. Wycinarka laserowa jest wyposażona w głowicę 3D z możliwością ruchu po pięciu różnych osiach, dzięki czemu maszyna może wycinać zarówno profile zamknięte, jak i otwarte.

Co szczególnie ważne, głowica 3D zapewnia czołową w branży dokładność, realizując cięcie pionowo, tak by metalowe rury ściśle przylegały do siebie bez pozostawiania jakichkolwiek luk. Takie rozwiązanie ogranicza konieczność stosowania uchwytów do przytrzymywania przeciętych elementów podczas spawania i zmniejsza zużycie materiałów spawalniczych. Przyczynia się zatem do skrócenia czasu spawania i zwiększenia wytrzymałości spoiny. Firma Mazak szacuje, że rury cięte maszyną 3D FABRI GEAR można spawać i montować dwukrotnie szybciej niż rury cięte konwencjonalnie.

Wycinarka laserowa jest przeznaczona do zautomatyzowanego wycinania elementów o dowolnych kształtach, od rur całkowicie okrągłych po profile o przekroju kwadratowym, prostokątnym i trójkątnym. Wyposażona jest w układ czterech uchwytów, który zapobiega wibracjom i zapewnia wysoką dokładność cięcia. Ponadto samocentrujący się zacisk umożliwia szybkie ustawianie maszyny bez konieczności modyfikacji ustawienia przy zmianie profilu kwadratowego na okrągły lub trójkątny.

3D FABRI GEAR doskonale nadaje się do cięcia długich, ciężkich rur i profili używanych w budownictwie, np. w konstrukcji budynków, instalacjach grzewczych i wentylacyjnych, a także w maszynach budowlanych (w tym żurawiach) oraz rolniczych. Warto wspomnieć, że maszyna 3D FABRI GEAR znalazła zastosowanie w wielu prestiżowych projektach budowlanych, m.in. przy budowie toru Formuły 1 Yas Marina w Abu Dhabi, stadionu piłkarskiego w Gdańsku i najwyższej na świecie wieży radiowo-telewizyjnej Tokyo Sky Tree.

Różnorodność produktów obrabianych w branży budowlanej jest olbrzymia, jednak w każdym przypadku od maszyn oczekuje się zdolności do szybkiego i dokładnego wytwarzania wymagających komponentów. Dlatego rekomendujemy nawiązanie współpracy z dostawcą maszyn do obróbki i systemów automatyzacji, który jest w stanie zaoferować odpowiedni asortyment i wsparcie w różnych zastosowaniach.